Kotlety z boczniaków

Propozycja na szybki obiad - po świątecznym pieczeniu, gotowaniu i lepieniu idealna dla tych, którzy potrzebują trochę odpocząć przed szykowaniem sylwestrowych zakąsek. ;)


Boczniakom odcięłam nóżki, posoliłam, popieprzyłam, oprószyłam bułką tartą i usmażyłam na rozgrzanym oleju rzepakowym. Podałam z ziemniakami i buraczkami z chrzanem. 

Smacznego! :)



Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami są TYM daniem, na które każdy z niecierpliwością czeka przy świątecznym stole. Prawda? ;)


Ja uraczyłam się nimi już dziś. Przygotowanie pierogów zaczęłam od farszu. Pokroiłam w kostkę wszystkie składniki - cebulę, marchewkę, podgrzybki i kapustę.
Suszone podgrzybki, dzień wcześniej namoczyłam i później ugotowałam z marchewką. Kapustę kiszoną dusiłam w posolonej wodzie z dodatkiem kilku listków laurowych i ziarenkami ziela angielskiego.

Farsz połączyłam na patelni na rozgrzanym oleju rzepakowym - przyprawiłam go solą morską i pieprzem ziołowym. 


Następnie zabrałam się za wyrobienie ciasta. Dokładnych proporcji składników do ciasta niestety nie jestem w stanie Wam podać, zawsze wyrabiam je na wyczucie. Na początek dałam 3 szklanki mąki, 2 łyżeczki soli, 2 łyżeczki oleju i 1,5 szklanki ciepłej wody, później dodawałam jeszcze mąki, aż ciasto przestało nadmiernie się lepić.


Ciasto wałkowałam na nie za cienkie placki i wycinałam z nich szklanką kółka, które napełniałam aromatycznym farszem...


Gotowe pierogi zamroziłam, tak żeby szybko i smaczne podać świątecznym gościom.


Jednak porcyjkę musiałam spróbować! ;)


Placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym i kiełkami lucerny


Niestety ziemniaki na placki trzeba zetrzeć. Na dużych oczkach tarki idzie to całkiem sprawnie, jednak dziś miałam ochotę na placki z ziemniaków tartych na "papkę", takie jak robiła moja mama. Opłacało się pomęczyć. ;)

Starłam więc ziemniaki, do masy dodałam odrobinę mąki i przyprawiłam solą, świeżo mielonym pieprzem oraz suszonym majerankiem.


Starte ziemniaki nakładałam łyżką na dość głęboki, rozgrzany olej. Usmażone już placki odkładałam na ręcznik papierowy.


W czasie kiedy smażyły się kolejne placki, zaczęłam przygotowywać sos. Pokrojone, cebulkę i pieczarki podsmażyłam na oleju, kiedy zmiękły zalałam bulionem z kostki warzywnej. Chwilę gotowałam i na koniec zagęściłam mąką rozrobioną w wodzie.

Placki polałam sosem i kiełkami lucerny - nie może jej zabraknąć w tym zestawie, koniecznie spróbujcie. Ja już inaczej placków nie jadam! :)







Bułeczki francuskie ze szpinakiem, pieczarkami i pomidorkami

Kupiłam w sklepie gotowe ciasto francuskie. Pierwszy raz go używałam, wiec moje bułeczki nie wyszły najpiękniejsze, ale za to nadrabiają smakiem ;).


Farsz przygotowałam ze szpinaku, pieczarek i pomidorów. Podsmażyłam na rozgrzanym oleju rzepakowym pokrojone pieczarki i cebulkę, kiedy już były miękkie dodałam na patelnię ugotowany szpinak i przekrojone na pół pomidorki. Farsz przyprawiłam solą, pieprzem, szczyptą curry i słodkiej papryki.

Ciasto pokroiłam na prostokąty, na jeden wykładałam farsz, następnym kawałkiem ciasta go przykrywałam i lepiłam brzegi tworząc bułeczkę. 

Bułeczki piekłam 25 minut w rozgrzanym do 200°C piekarniku.